Advert

Kültürlerin buluşma noktası Türkiye

Tarihi boyunca göç yollarının kesiştiği zengin bir coğrafyada yer alan Türkiye, bugün 190 milletten yaklaşık 5 milyon yabancıya ev sahipliği yapıyor.

Kültürlerin buluşma noktası Türkiye
Kültürlerin buluşma noktası Türkiye Seyyah Dergisi

SEYYAH ŞUBAT 2020 - Türkiye, bugün 190 milletten yaklaşık 5 milyon yabancıyı ağırlıyor. Çeşitli nedenlerle Türkiye’de yaşamayı seçen yabancıların kültürleri ve Anadolu kültürüne yaptıkları katkılar ile yabancıların uyum süreçlerini kolaylaştırmak için geliştirilen çözümler, “Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye” ana temasıyla başta Antalya, Bursa ve Eskişehir olmak üzere, Türkiye’nin 81 ilinde düzenlenecek birbirinden renkli etkinliklerle anlatıldı. Farklı etnik köken, din, dil ve kültürlere mensup bu insanlar, Anadolu topraklarının çok renkli ve çok sesli yapısını zenginleştirirken, bir yandan da Türkiye’nin ekonomik ve sosyal hayatının gelişmesine de katkı yapıyor. Ancak yabancıların bu çok kültürlülüğe ve toplumsal hayata katkıları, kamuoyunda her zaman net biçimde görülmüyor veya algılanamıyor. Bu nedenle Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü (GİGM) tarafından yürütülen Göç ve Uluslararası Koruma Konularında Kamu Farkındalığının Arttırılmasına Dair Teknik Destek Projesi kapsamında, yabancıların Türkiye’ye ve Anadolu kültürüne yaptıkları katkılar, sırasıyla Antalya, Bursa ve Eskişehir’de gerçekleştirilecek etkinliklerde kamuoyuna anlatıldı. GİGM ayrıca, proje kapsamı dışındaki diğer 78 ilde de etkinlikler gerçekleştirecek. Uluslararası Göçmenler Günü kapsamındaki bu etkinliklerin ana teması ise “Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye” olacak. 

TURİZME DE FAYDASI ÇOK

Etkinliklerde göçmenlere yönelik çalışmalar yürüten kamu kurum ve kuruluşları ile Türkiye’deki yabancıların kurduğu ya da yabancılar için çalışan sivil toplum kuruluşları kendi çalışmalarını paylaşacak. Yabancılar ise kendi kültürlerinden renkli örnekler sunarak, müzik, dans ve diğer sahne sanatları performansları gerçekleştirecek. Türkiye’de göç alanının yönetiminden sorumlu olan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü (GİGM) de Türkiye’de yabancıların yaşadıkları sorunlara ve potansiyel sorun alanlarına ilişkin geliştirdikleri iletişim çözümlerini tüm katılımcılarla paylaşacak. GİGM’nin hayata geçirdiği “Yabancılar İletişim Merkezi YİMER 157, Göç İdaresi mobil uygulamaları ve sosyal medya uygulamaları gibi iletişim kanalları, katılımcılara ayrıntılı biçimde anlatılacak. Ayrıca GİGM’nin Türkiye genelinde sürdürdüğü uyum etkinlikleri ve elde edilen sonuçlar da kurulacak stantlarda ziyaretçilerle paylaşılacak. GİGM, bugüne kadar Türkiye’de yabancıların uyumu ve Türk toplumuyla karşılıklı diyaloglarını geliştirmek için, il il gezerek, şu etkinlikleri gerçekleştirdi: Uyum Buluşmaları, Mahalle Buluşmaları, Biz Bize Sohbetler, Sosyal Uyum Çalıştayı, Göç, Güvenlik ve Sosyal Uyum Bölgesel Üst Düzey Çalıştayları, Uluslararası Öğrenci ve Akademisyenler Sosyal Uyum Buluşması, Kamu ve STK Uyum Buluşmaları, Sosyal Uyum ve Yaşam Eğitimi, Yerelde Kadın Buluşmaları… “Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye” etkinlikleri, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Türkiye genelinde yabancılarla Türk vatandaşlarının karşılıklı uyumu için gerçekleştireceği eş zamanlı en önemli etkinlik zincirini oluşturacak. Etkinlikler boyunca GİGM, Türkiye’deki yabancılarla doğrudan temas ederek diyalog kuracak, onların istek ihtiyaç ve taleplerine ilişkin bilgileri derlerken, kurum çalışmalarına ilişkin çok yönlü bilgilendirme de gerçekleştirecek. Bir yandan da düzenlenecek sahne sanatı ve diğer performans gösterileri sayesinde, kültürlerarası buluşma ve kaynaşma ortamı oluşturulacak. Etkinliklerde ayrıca yabancıların mutfağından çıkan ürünlerin katılımcılara ikram edileceği bir gastronomi buluşması bölümü de yer alacak.

 

türkiyede turizm 2020 turizm verileri seyyah şubat 2020
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haftanın Yabancı Filmi: Grand Isle
Haftanın Yabancı Filmi: Grand Isle
Bir dünya klasiği yeniden sahnelerde: Fareler ve İnsanlar..
Bir dünya klasiği yeniden sahnelerde: Fareler ve İnsanlar..
Haftanın yerli yapımı: Rise of Empires Ottoman
Haftanın yerli yapımı: Rise of Empires Ottoman