Advert

Müzebüs'ün büyük başarısı

İşte eğitimde ve turizmde fırsat eşitliğinin en güzel örneği. Müzebüs, Türkiye'yi karış karış gezerek 500 bininci öğrenciye ulaştı.

Müzebüs'ün büyük başarısı
Müzebüs'ün büyük başarısı Seyyah Dergisi

SEYYAH ŞUBAT 2020 - 2003 yılında Siirt’ten yola çıktı. 16 yılda yaz-kış demeden Türkiye’yi il il dolaşıp, 2 bin 299 okula gitti. Rahmi M. Koç Müzesi’nin Gezici Müze Projesi “Müzebüs”, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı yolculuğunun Yalova durağında 500 bininci öğrenciye ulaştı. Çınarcık ilçesindeki Esenköy Adnan Kaptan İlk ve Ortaokulu’nda düzenlenen törende Müzebüs’ün başarısı kutlandı. Sanayi, iletişim ve ulaşım tarihindeki gelişmeleri yansıtan ülkemizin ilk ve tek sanayi müzesi Rahmi M. Koç Müzesi, çocukların sosyal ve kültürel gelişimlerine destek vermeye devam ediyor. Kısıtlı imkânlar, uzaklık gibi nedenlerle müzeye gidemeyen öğrencilere ulaşmak için 2003 yılından beri Türkiye’yi karış karış gezen Rahmi M. Koç Müzesi’nin Gezici Müze Projesi “Müzebüs”, Yalova turunda anlamlı ve özel bir güne imza attı. Müzebüs, 23 Ekim’de Çınarcık ilçesindeki Esenköy Adnan Kaptan İlk ve Ortaokulu’nda 500 bininci öğrenciye ulaştı.

YÜRÜYEN KÜLTÜR

Çocuklar ilk olarak okulun konferans salonunda müzeden objelerle ders yaptı. Buhar makinesinden kronometreye, telgraftan güneş saatine kadar müze koleksiyonundan seçilmiş 70 objeyi inceleyen ve bilgi alan öğrenciler, ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişime tanık oldu. Ders sonunda çocuklarla gerçekleştirilen buluşmada eğitimde fırsat eşitliğinin önemi vurgulandı. Rahmi M. Koç Müzesi Eğitim Bölümü Danışmanı Emine Bayam törende yaptığı konuşmada projenin nasıl ortaya çıktığını anlattı. Bayam, “Uzaklık, zaman bulamama, maddi imkânsızlık gibi nedenlerle müzemize ulaşamayan çocuklara nasıl ulaşabileceğimizi düşündük. ‘Onlar bize gelemiyorsa biz onların ayağına gideriz.’ dedik. Müze koleksiyonunu eğitim için kullanmak amacıyla yola çıktı. Aynı zamanda projemizin amacı teknolojinin gelişim sürecini öğrencilere öğretmek, teknolojinin getirdiği sorunlarla ilgili görev ve sorumluluklar hakkında öğrencileri düşündürebilmek, tarihi eserlerimizi korumak ve kıymetini bilmektir. Müzebüs, çocuklara başka bir dünyanın kapılarını açıyor; onların ufuklarının genişlemesine ve unutamayacakları anlar yaşamasına katkı sağlıyor” dedi.

TURİZMDE ÖRNEK PROJE

Rahmi M. Koç Müzesi Genel Müdürü Ertuğrul Duru da törendeki konuşmasında “Ne güzel ki 500 bininci öğrenci böyle cennet bir beldeden çıktı. Biz bu projeyi yürekten destekliyoruz. Sizlerin beğenisi, ilgisi bizleri coşturuyor.” dedi. Duru, Müzebüs projesine verdikleri destek nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı’na da teşekkürlerini iletti. Rahmi M. Koç Müzesi Eğitim Bölümü Müdürü Yeşim Özturan da Müzebüs’ün başarısından duydukları mutluluğu dile getirdi. Rahmi M. Koç Müzesi olarak sürekliliği ve verimliliği olan eğitim projelerini hayata geçirdiklerini belirten Özturan, “Müzebüs’ün başarısı hepimizi gururlandırıyor. En önemlisi de Türkiye’nin her köşesindeki öğretmenlerimizden ‘Bizim okulumuza da gelin, öğrencilerimizi müzeyle buluşturun!’ şeklinde çok sayıda mesaj alıyoruz. Hepsine tek tek cevap veriyoruz. Eğitime çok değer veriyoruz, gece-gündüz çalışıyoruz. Bizler için Müzebüs eşittir gönüllülük. Müzelere daha fazla çocuk gidebilsin diye bir sosyal sorumluluk projesi başlatmak istiyoruz. Hayalimiz, ikinci hatta üçüncü Müzebüs’ü yola çıkarmak.” diye konuştu.

müzebüs nedir müzebüs nerede turizm projesi seyyah şubat 2020
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haftanın Yabancı Filmi: Grand Isle
Haftanın Yabancı Filmi: Grand Isle
Bir dünya klasiği yeniden sahnelerde: Fareler ve İnsanlar..
Bir dünya klasiği yeniden sahnelerde: Fareler ve İnsanlar..
Haftanın yerli yapımı: Rise of Empires Ottoman
Haftanın yerli yapımı: Rise of Empires Ottoman