Advert

Hayat kolaylaştıran 10 uygulama

Eğitim ve teknolojinin harmanlanmasının âdeta zorunluluk haline geldiği çağımızda interaktif uygulamalar, öğrenim sürecini kolaylaştırdığı gibi keyifli hâle getiriyor.

Hayat kolaylaştıran 10 uygulama
Hayat kolaylaştıran 10 uygulama Seyyah Dergisi

Gündelik hayatın vazgeçilmezi olan akıllı telefon ve tabletler, pek çok alandaki ihtiyaca çözüm sunuyor. Bu alanlardan biri de eğitim. Soru sormak için öğretmeni yakalayamamanın verdiği ha-yal kırıklığı, etüt merkezlerinde uzun sıralarda beklemenin yarattığı yorgunluk, çözülemeyen so-ruya cevap ararken kaybedilen saatler, not almamanın yarattığı karmaşa… Tüm bunlar, interaktif uygulamalar sayesinde sorun olmaktan çıkıyor. Öğrencilerin hem okul hem de sınava hazırlık alanlarında hayatını kolaylaştıran mobil uygulamaları mercek altına aldık. Öğrencilerin hayatını kolaylaştıran en iyi mobil uygulamalar bu yazımızda.

1- KUNDUZ
“Fırsat eşitliği yaratma” hedefiyle yola çıkan ve gönülleri fetheden Kunduz uygulaması, YKS, LGS, KPSS ve ALES sınavlarına hazırlanan öğrencilerin yol arkadaşı oluyor. 20 binden fazla eğitmenin bulunduğu, 8 milyonu aşkın sorunun çözüldüğü mobil uygulama, temel liselere ve özel derslere alternatif oluyor. Hem eğitmenler hem de öğrenciler için sosyal fayda yaratan bu mobil uygulama, öğrencilerin hayatını kolaylaştıran en iyi mobil uygulamalar arasında bulunuyor. Kun-duz’un çalışma prensibi çok basit ve faydalı: Öğrenci, Kunduz ile çözemediği sorunun fotoğrafını çekerek gönderiyor. Profesyonel eğitmenler tarafından sorunun çözümü ortalama 10 dakikada içinde kullanıcıya görsel şekilde iletiliyor.  Öğrenciler, Kunduz uygulaması sayesinde 13 farklı derste sorularını sorabildiği gibi,   “eğitim koçluğu” yardımı da alabiliyor. YKS ve LGS’ye hazır-lanan tüm öğrencilerin en büyük yardımcısı Kunduz’u, android ve iOS işletim sistemi yüklü ci-hazlara ücretsiz olarak indirebilmek mümkün. Deneme sürecinden sonra, kullanıma devam etmek için ücretli paketlerden satın almak gerekiyor.

2- DUOLINGO
Ücretsiz dil öğrenme ve imece çeviri oluşumu Duolingo, yabancı dil öğrenmenin keyifli bir yolu olarak karşımıza çıkıyor. Duolingo, doğru ve yanlış yanıtları ölçen servisiyle durumunuzu raporluyor. Duolingo hem android hem de iOS platformlarının en sevilen uygulamalarından biri.

3- CAMSCANNER
200'den fazla ülkede 100 milyondan fazla yüklemeyle dünyanın bir numaralı mobil belge tarama ve paylaşma uygulaması unvanını elde eden CamScanner, belgeleri yazdırmak, buluta kaydetmek veya faks göndermek üzere görüntü dosyası pdf olarak keskin ve net bir şekilde taramaya olanak tanıyor.

4- EVERNOTE
Dünya genelinde 225 milyon kullanıcının aktif olarak kullandığı Evernote, not alma, aldığınız notları düzenleme veya herhangi bir fotoğraf üzerine not alma imkânı sunuyor. Yapımcılarının “harici beyniniz” olarak tanımladığı uygulama, mobil ve masa üstü uygulaması ile her platformda öğrencilerin hayatını kolaylaştırıyor.

5- ANY DO
Online ajanda gibi kullanılabilen Any Do uygulaması, sade ve şık bir ara yüze sahip. Yapılacak işlerinizi not almanıza yarayan uygulama, iPhone, iPad ve android cihazlarla uyumlu. 2011’de en iyi android uygulaması seçilen Any Do, gerçekleştirdiğiniz her bir adımdan sonra sizi küçük hedi-yelerle ödüllendiriyor.

6- GOOGLE KEEP
Android ve iOS mobil işletim sistemleriyle uyumlu mobil uygulama, web sürümüyle de kullanıla-biliyor. Uygulama, notlarınızı kaydederek notlarınıza tüm platformlardan ulaşmanızı sağlıyor. Google tarafından geliştirilen Google Keep not alma uygulaması, ders çalışmayı kolaylaştıran uygulamalar arasında bulunuyor.

7- TED
100’ün üzerinde dilde alt yazı desteği ile büyük bir kullanıcı kitlesine hitap eden mobil uygulama, Türkçe desteğiyle ücretsiz olarak indirilebiliyor. Her yıl ilham verici binlerce insanın konferansla-rını yayınlandığı ted.com’un mobil cihazlara indirgenmiş hali olan mobil uygulama, özellikle üniversite öğrencilerinin ve eğitmenlerin yenilikçi fikirleri takip edebileceği bir uygulama.

8- SCRIBD
Dünyanın en büyük online kütüphanesi olan Scribd, en iyi e-kitap uygulamaları arasında bulunu-yor. 10 milyon fazla dokümana ulaşabilme fırsatı sunan uygulama, pdf, ps, doc, docx, ppt, pps, pptx, xls, xlsx, odt, sxw, odp, sxi, ods, sxc, txt, rtf uzantılarında bulunan tüm dokümanları açabili-yor. 90’a yakın dili destekleyen uygulama, sosyal medya hesaplarına erişime imkân veriyor.  

9- MEMORADO
Memorado, “güçlü beyin, güçlü hayat” mottosuyla kullanıcılarının beyin kaslarını güçlendirmele-rine yardım eden oyunlar sunuyor. Stres atmak isteyen öğrencilerin mutlaka indirmesi gereken uygulama, Berlin Freie Üniversitesi tarafından onaylanmış uygulamalardan biri. 

10- QUALITYTIME
QualityTime, eğitim hayatında akıllı telefonların sadece faydalı olmak için kullanılmasını sağla-yan bir uygulama. Hangi saatlerde hangi uygulamanın ne kadar kullanıldığını raporlayan uygula-ma, öğrencilerin telefon kullanımını azaltarak ders çalışmaya daha çok vakit ayırmasına yardımcı oluyor.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haftanın Yabancı Filmi: Grand Isle
Haftanın Yabancı Filmi: Grand Isle
Bir dünya klasiği yeniden sahnelerde: Fareler ve İnsanlar..
Bir dünya klasiği yeniden sahnelerde: Fareler ve İnsanlar..
Haftanın yerli yapımı: Rise of Empires Ottoman
Haftanın yerli yapımı: Rise of Empires Ottoman