Advert

Mandalinanın az bilinen 7 önemli faydası

Turunçgillerin önemli bir üyesi olan bu lezzetli meyvenin soğuk algınlığı riskini azalttığını hemen hepimiz biliyoruz. Mandalinanın hakkında önemli uyarılar ve öneriler…

Mandalinanın az bilinen 7 önemli faydası
Mandalinanın az bilinen 7 önemli faydası Seyyah Dergisi

-Dilan Eker (Beslenme ve Diyet Uzmanı)-

Sonbaharın kendine has aromasıyla öne çıkan meyvelerinden mandalina, tezgâhlarda yerini çoktan aldı bile. Ancak bu lezzetli meyvenin doğru tüketimi hakkında önemli detaylar bulunuyor. Çünkü aşırı mandalina tüketimi, aşırı meyve şekeri (fruktoz) almak demektir. Fazla fruktoz alımı, karın çevresi ve karaciğer yağlanmasına yol açabilir. Bir oturuşta iki porsiyon meyve tüketimini aşmamak ve günlük meyve tüketimini kararında (günde 1-2 porsiyon) yapmakta fayda var. Bir bardak taze sıkılmış meyve suyunun, 2-3 porsiyon meyveden yapıldığını da unutmamak gerekir. İşte mandalinanın çoğunlukla gözden kaçırılan faydaları...

1- BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR
Stres ve kötü beslenme gibi etmenler, kişinin bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve birçok hastalığa kolayca yakalanmasına zemin hazırlayabiliyor. Mandalina, anti-inflamatuar A ve C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, hastalık riskini düşürüyor.

2- KANSERDEN KORUNMAYA KATKI SAĞLIYOR
Mandalina, hücresel hasar sürecini baskılayarak birçok kanser türünden korunmaya katkı sağlıyor. Mandalinanın içerdiği fito-kimyasallar, vücutta anti-kanserojen rol oynuyor. Anti-kanserojen bileşikler, normal hücrelerin kanserleşmesini ve tümörlerin büyümesini engellemeye yardımcı oluyor.

3- KAN ŞEKERİNİ DÜZENLİYOR
Mandalina oldukça düşük glisemik indekse sahip. İki küçük boy mandalina (100 gr.), yaklaşık 53 kalori ve 2,1 gram posa içeriyor. Bu özelliği ile bir porsiyon mandalina, kan şekerini aniden yükseltmiyor ve içinde bulunan meyve şekeri kana yavaş yavaş karışıyor. Ancak fazla tüketmek kan şekerinin yükselmesine neden olacağından aşırıya kaçmamak, taze sıkılmış da olsa suyu yerine posasıyla yemek şart.

4- KÖTÜ KOLESTEROLÜN AZALMASINA DESTEK OLUYOR
Mandalinada bulunan flavanoidler, kalp sağlığını desteklerler. Bu alanda gerçekleştirilen araştırma ve çalışmalar, antioksidan açısından zengin turunçgil tüketiminin kötü kolesterol LDL’yi ve trigliserid oranlarını düşürdüğünü gösteriyor. Aynı zamanda vitamin C tüketimi, kalp hastalığı riskini azaltma ile doğrudan ilişkilendiriliyor.

5- TANSİYONU DÜZENLİYOR
Mandalinanın yüksek potasyum ve düşük sodyum içermesi, onu anti-hipertansif özellikli yapar. Hipertansiyon, yüksek sodyum, yani tuz alımıyla ilişkilidir. Potasyum, sodyum ile tersine çalışır ve tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. Tuz tüketimini azaltmak, öncelikli hedef olmalıdır. Tuz içeren bir öğünü, potasyum yönünden zengin sebze ve meyvelerle dengelemek ise tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olur.

6- GÖZ SAĞLIĞINI DESTEKLİYOR
Göz sağlığını korumak ve iyi bir görüş sağlamak için karotenoid içeren besinlerin tüketimi oldukça önemli. Mandalina, karotenoid ve A vitamini içeriği sayesinde sarı nokta hastalığından korunmaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda gözde basıncı azaltarak glokomdan korunmaya katkı sağlıyor.

7- CİLDİ BESLİYOR
Vücudumuz yaşla birlikte serbest radikaller üretiyor. Bu doğal bir süreç, ancak çevresel faktörlerin de etkisi ile aşırı artış yaşanınca en büyük organımız cildimizi de olumsuz etkiliyor.  Mandalina, serbest radikallerin cilt üzerindeki hasarını azaltmaya yardımcı olurken, kan dolaşımına verdiği antioksidanlar cilt sağlığını da destekliyor.  

 

mandalina faydaları kış meyvesi gastro
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haftanın Yabancı Filmi: Grand Isle
Haftanın Yabancı Filmi: Grand Isle
Bir dünya klasiği yeniden sahnelerde: Fareler ve İnsanlar..
Bir dünya klasiği yeniden sahnelerde: Fareler ve İnsanlar..
Haftanın yerli yapımı: Rise of Empires Ottoman
Haftanın yerli yapımı: Rise of Empires Ottoman