DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Burcu Saygan Karamürsel
Burcu Saygan Karamürsel
Giriş Tarihi : 10-12-2019 17:02

Gebelikte bel ağrısı

Hamilelik döneminde sık görülen şikayetlerden biri bel ağrısıdır. Bunun temel sebepleri, karın kaslarında güçsüzlük, bele fazla yük binmesi ve hamilelik hormonlarının yarattığı değişikliklerdir.

Bele fazla yük binmesinin sebebi, hamilelik ilerledikçe bebek ve rahimin ağırlaşmasıdır. Bu ağırlık vücudun ön tarafında taşındığı için vücut doğal olarak öne doğru eğilir. Dengeyi sağlamak için duruş değişir ve gebe fark etmeden arkaya doğru eğilmeye çalışır. Bu durum sırt kaslarına fazladan yük bindirdiği için ağrı, yanma ve kaslarda tutulmaya yol açar.

Karın kasları omurgaya destek olarak sırta fazla yük binmesini engeller. Ancak gebelik sırasında bu kaslar esner ve zayıflayabilir. Bu değişiklikler nedeniyle, özellikle de önceden egzersiz yapmamış kişilerde, egzersiz sırasında belin incinmesi olasılığı artar.

Hamilelik hormonları, doğum sırasında bebeğin doğum kanalından çıkışını kolaylaştırmak için, kalça eklemlerini gevşetir. Bu şekilde eklemler daha esnek ve hareketli hale gelir, ancak bu durum da bel ağrısına yol açabilir. Çok şiddetli bel ağrısı, 2 haftadan uzun süren ağrı, vajinal kanama, idrar yanması, ateş gibi ek belirtiler varlığında, gebelik takibini yapan hekime başvurulması önerilir.


Gebelik Sırasında Bel Ağrısına Engel Olabilmek İçin Alınabilecek Bazı Önlemler

Rahat ve ortopedik taban desteği olan ayakkabılar giymek yardımcı olur. Düz ayakkabılar genelde taban desteği taşımadığı için önerilmez. Ancak çok topuklu ayakkabılar da öne doğru eğilmeyi artırdığı ve düşme riskine yol açtığı için önerilmez.

Daha sert ve ortopedik yataklar, uyku sırasında bele destek olarak, bel ağrısını azaltır.

Yerden bir şey almak için eğilmek, bel ağrısını artırır. Bunun yerine çömelerek dizlerden destek almak daha uygundur.

Sırt desteği olan koltuk ve sandalyeler ya da en azından beli bir yastıkla desteklemek önerilir. Ayrıca lomber destek adı verilen basit cihazlar da medikal ürünler satan mağazalardan temin edilerek ev ya da ofiste kullanılabilir. Uyurken yan yatmak, bacakların arasına ve karnın altına birer yastık koymak da bel ağrısını azaltmada etkilidir.

En etkili önlem ise düzenli egzersiz yapmaktır. Tüm kasları güçlendiren ve esneten egzersizler, hem bel ve kalça eklemi ağrılarını azaltır, hem de doğumu kolaylaştırır. Düzenli yürüyüş, yüzme, hamile yogası ve hamile pilatesi gebeler için tüm hamilelik boyunca önerilmektedir.
@
Burcu Saygan Karamürsel

Burcu Saygan Karamürsel

DİĞER YAZILARI Gebelikte bel ağrısı 10-12-2019 17:02
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
Seyyah E-Dergi 2020 Ağustos
GÜNÜN FOTOHABERİ
Mario Sorrenti’nin Vizöründen 'Deniz Sevgisi'
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA